10 Совети за буџет за патување, за да заштедите пари на одмори

10 Совети за буџет за патување, за да заштедите пари на одмори


10 Совети за буџет за патување за да заштедите пари на одмори

 

 

Сакате бесплатни совети за буџет? Не би сакале да патувате почесто без да ја прекршите банката? Што ако ти реков дека наместо да планираш едно семејно патување годишно, можеш да одиш два пати со ист буџет?

 

1.Авионски билети - Планирајте однапред и посетете ги другите веб-сајтови за да видите дали има подобри договори. Додека овие сајтови може да ви наплаќаат такса за услуги (5 евра или повеќе), тие лесно можат лесно да ги комбинираат сегментите на летот од различни авиокомпании за да ви дадат многу. (бонус - добијте уште повеќе заштеди со изнаоѓање на промо код за Travelocity пред да резервирате патување).
 
2.Поврзување на летови - Можеби мислите дека поврзувањето е вкоренето, но сигурно ви заштедува добар дел од парите што го прават. Размислете за добрите и лошите страни
 
3.Замена - размислете за пакување навистина стара облека (ако планирате да купите нови на патувањето). На овој начин, можете да чувате еден багаж и да имате простор за купување.
 
4.Планирајте ги оброците - Дознајте каде ќе бидете и јадете пред да излезете. Ова не е само добро за вашиот паричник, туку и вашиот стомак исто така, бидејќи веројатно ќе најдете економски ресторани кои имаат одличен вкус.

5.Гответеза себе - Не многу луѓе го прават тоа, но готвењето додека се на одмор понекогаш може да биде доста забавно. Бидејќи искуството е ново (садови за готвење, трпезарија, супермаркети и сл.), Всушност е доста забавно.

 


6. Избегнувајте појадок од хотелите - Шансите се добри дека, појадокот од хотелот е скап и не е одличен.

 

7. Јадете повеќе на ручек отколку вечери - фенси ручеци често се многу помалку скапи од вечери. Ако јадете голем доручек, ручек и лесна вечера, тоа е исто така поздраво.

 


8. Гледајте ja таа валута - ако никогаш не сте имале претпочитање во дестинации за патување, сметајте го девизниот курс кога патувате. Ова понекогаш ја прави најголемата разлика.

 


9. Многу центри за размена имаат многу лоши девизни курсеви, па затоа не одете таму. Пребарајте на интернет за да дознаете добри места за да добиете пари во локална валута. На пример, брзо пребарување ви кажува дека најдобриот девизен курс се наоѓа на аеродромот

 

10.Не заборавајте за можни даночни надоместоци - Некои земји ви дозволуваат да ги вратите сите или дел од данокот на промет на мало. Можеби ќе треба да пополните формулари и да покажете доказ, но ако се н аправени големи купувања, може да ви заштедат пари.
Од: | 08-02-2019 | Категорија: Забава

Овој сајт користи колачиња (cookies), за да ги подобри услугите.Разбери повеќе

Сфатив
best live chat