7 Лесни правила за попустите за време на Црниот петок

7 Лесни правила за попустите за време на Црниот петок

 Црниот петок традиционално е само ден по Денот на благодарноста во САД, односно четвртиот петок во ноември. Веќе неколку години, тој ден, познат по своите големи попусти, е пренесен во Македонија, честопати како маркетинг трик. И за овие "празници" мора да има дискусии и да се разговара, бидејќи тие често се штетни за буџетот и не зафаќаат со непотребни набавки.

Големите попусти не се прават за да ги олеснат трошоците. Нивната главна цел е да ве натера да купите што е можно повеќе производи. Продавниците заработуваат од промет, а честопати и големо намалување на еден производ се комбинира со друг. Психолошки атрактивни реклами "го замолкнаа" нашиот ум и нашата прва стапка на реакција е да земеме повеќе со мислата дека е профитабилна. Секој преглед на онлајн продавница праќа сигнали до социјалните мрежи кои реагираат со тврдоглави реклами секогаш кога ќе ги отворите. Регистрирај се по пошта, редовно добивате понуди. Во реалниот свет, имаме етикети со намалени и светли продажби.

Како можеме да се спротивставиме на искушенијата и да го искористиме најдоброто од попустите?

Дефинирајте го максималниот износ што можете да го потрошите на црниот петок и немојте да се доведувате во искушение да го надминете. За да го направите ова, можете да направите буџет. Тоа може да биде мобилна апликација, компјутерска датотека или само лаптоп. Запишете каква заработка имате за месецот, фиксни трошоци и оние кои не можете да ги занемарите (храна, транспорт, лекови). Одделете заштеда. Бидете сигурни дека ја ставивте право на место каде што не можете лесно да пристапите. Ова ќе ви даде идеја за тоа каков биланс имате за бесплатно трошење - тоа е максимум што не треба да го поминете. Ако плаќате со кредитна картичка, ве молиме внимавајте на лимитот и условите за отплата. Препорачуваме да користите картичка со низок лимит и во никој случај не плаќајте на сомнителни локации кои можат да украдат податоци.

Пред да купите / нешто, проверете дали ви е навистина потребно. Наместо  нов сервис за храна - зарем не е подобро да се заштедите  за нова облека или рамки за прозорци? Дали навистина ви е потребна толку божиќна декорација и ТВ или нови ќебиња и топли чизми се неопходни?

Добра опција е периодично да ги следите попустите и промоциите не само за црниот петок и за Божиќ. Од нив, можете да ги замените застарените апарати и мебел, да ја освежите вашата гардероба, да купите книги, тетратки, домашна облека.

Направете разлика меѓу потребата и желбата. На прво место ќе ставиме сè што ќе  купиме без потреба и кое нема значително да ги подобри нашите животи. Потребата е производ без кој нашиот живот е значително потежок. Желбата е нешто што не е од витално значење за нас, но тоа нè прави да се чувствуваме добро и можеме да си го дозволиме без да го нарушиме нашиот буџет и заштеди. Пример: каприц е скапа машина за кафе, за која ги намалуваме нашите заштеди. Потребен е нов бојлер, поправка на автомобили, учебници, храна. Желбата е нова спортска опрема, за која смирено трошиме пари и работиме со неа со поголемо задоволство.

Старо, но златно правило - пред да купите, почекајте три дена. Ако сеуште го сакате, купете го. Во повеќе од половина од случаите ќе се предомислите. Трговците го знаат тоа многу добро и затоа рекламите се насочени кон "претстојната промоција", "само попуст денес", "последна шанса за ниска цена" и така натаму. Во такви кампањи, купете само работи што претходно сте ги разбрале и одлучиле дека сакате.

Кога купувате онлајн, секогаш изберете трговци кои овозможуваат проверка на пратката пред исплата и ви нудат долг рок на отплата. Јасно е дека на фотографиите производот може да изгледа многу поатрактивен отколку што навистина е.

Пред Нова Година и Божик, на многумина им е дозволено да купуваат многу, вклучувајќи храна и пијалоци кои не можеме да ги јадеме и пиеме. Пазарувањето по список и претходно испланирано мени за појадок, ручек и вечера ќе ги зачуваат стапиците од целосните кеси од ноември до декември.

Не прифаќајте разумно купување како ограничување, туку како можност да потрошите пари за навистина важни работи. И повремено дозволете си мал "пропуст" за каприците кои нема да го расипат буџетот.

Од: | 19-11-2018 | Категорија: Забава

Овој сајт користи колачиња (cookies), за да ги подобри услугите.Разбери повеќе

Сфатив
best live chat