Денар по денар за летниот одмор

Денар по денар за летниот одмор

Веднаш по Новогодишниот огномет, повеќето луѓе почнуваат да размислуваат каде да го поминат летниот одмор. Секој посакува да оди на место каде што не бил, да посети странски држави, да допре до различни култури, да прелета океани и мориња и да стигне до далечни и егзотични земји и едноставно да биде со коктел во рака на плажа. Но, повеќето од нив велат: "Не можам да си го дозволам, тоа е многу скапо! Имам многу трошоци. "Вистината е дека колку и да чини едно патување, и колку и да имаме заштедени пари, сепак секогаш ќе ни фалат дополнителни пари за да си го дозволиме патувањето, прашањето е како да намалите од секојдневните трошоци. Сега М Кеш ќе ти предложи неколку едноставни, но ефикасни трикови, благодарение на кои ќе ги намалите своите трошоци, со што ќе заштедите пари за својата посакувана дестинација и како да успеете да тргнете што е можно поскоро.

Намалете го кафето - најверојатно го сакате кафето, а секако кафето ги сака вашите пари. Ако пиете повеќе од едно кафе дневно, можете да се обидете да го намалите. Земете си едно од дома наутро и потоа купете едно попладне за да пиете во друштво на колеги или пријатели. И што е подобро од пропуштањето на попладневните часови на пиење кафе– здрава одлика и заштеда.

Ужинките помеѓу оброците - оние вкусни вафлички кои се продаваат во слаткарата до твојата канцеларија, крцкавиот чипс кој го јадете додека патувате во автомобилот, студениот газиран пијалок на пат за некој состанок - тие само ти ја зголемуваат телесната тежина, а ти ја намалуваат банкарската сметка. Ако толку ти недостасува храна помеѓу оброците, можете да си носите јаболко или друго овошје од дома, да си направите овошје со овесни снегулки или да си носите домашно приготвен ладен чај.

Намалување на јадењето - цените во рестораните се зголемуваат за разлика од вашите заштеди. Затоа можете да ручате во вашата канцеларија, а за ручек дома. Ако ви е останат дел од вашата вечера од претходниот ден, зошто да не ја користите како ручек следниот ден? Или подгответе го вашиот омилен сендвич од дома и јадете го на паузата за ручек. Ова ќе ви заштеди пари за оброк на вашето патување од соништата.

Стоп за пушење или барем намалете ги цигарите - пушењето ги убива не само вашето здравје туку и вашиот паричник. Мислам дека дури и можете да дознаете колку ќе заштедите доколу ја преполовите кутијата со цигари.

Направете продажба - сигурно во вашиот дом постојат непотребни нешта што само ве опкружуваат а се без никаква употреба. Можете да ги сликате и да ги ставате на продажба на било која веб страница или страница на Фејсбук. Значи, во исто време, ќе ослободите простор во вашиот дом и ќе додадете пари на вашата заштеда.

Следете ги колекционерските шопинг сајтови - многу често таму ќе најдете одлични понуди за сите видови на суперлатив цени. Така вашите трошоци ќе бидат пониски а вашата заштеда ќе биде повисока.

Дајте му на автомобилот малку одмор - одете пеш или со автобус. Ќе си заштедите не само време за наоѓање на место за паркирање, туку ќе заштедите и пари за гориво, што автоматски е уште една капка во морето на заштедата.

Ограничете го алкохолот - тој е број еден непријател на црниот дроб и на вашата кредитна картичка. Многу е пријатно да излезеш во петокот навечер со пријателите во бар и да пиеш по една, две, а зошто не и неколку пијачки, но непријатното доаѓа подоцна - главоболка и намалена банкарска сметка. Сигурно имате неколку видови на алкохол дома. Купете сок, газирани пијалаци и зошто не се обидувате да направите импровизиран бар дома?! Сигурно имате балкон за да се претвори во градина? Само покани ги твоите пријатели!

Одење во кино - Наместо тоа, симни го од интернет филм кој си сакал да го гледаш, а не си успеал, купи си пакет пуканки и шише сок и ете ти домашно кино. Во секој случај, ќе поминете поевтино.

Претплатете се за билтенот на туроператорите - така ќе можете да ги пратите кога почнуваат раните резервации за различни патувања и одмори и на тој начин ќе заштедите до 20% од крајната цена. И вие исто така ќе добиете информации за понудите за минатата минута, кои се исто така по многу поволни цени.

Со сите овие средства, намалувајќи ги дневните трошоци ја зголемувате заштедата, со што ќе направете вашето патување да изгледа помалку како сон и повеќе како реалност.

Ако сепак не успеете да заштедите доволно кога ќе дојде моментот за плаќање на авионските билети, резерварање на хотел или покривање на трошоците за време на самиот одмор, може да се потпретејт на М Кеш. Сега можете исто така да уживате во промоцијата на M Cash. Добие својот прв кредит до 12 000 денари со рок за враќање до 30 дена и искористете ја промотивната каматна стапка од 0%.

Од: | 06-02-2018 | Категорија: Брз кредит

Овој сајт користи колачиња (cookies), за да ги подобри услугите.Разбери повеќе

Сфатив
best live chat