Како да заштедите пари за летниот распуст?

Како да заштедите пари за летниот распуст?

Вие сонувате за прекрасен летен одмор во некое егзотично место, но сепак се прашувате дали можете да одделите од вашиот буџет за таква цена?

Всушност, постои начин - само треба да почнеш да штедиш неколку месеци порано, на пример од зима или пролет. Значи, кога ќе се приближат топлите месеци, веќе имате зачувано одредена сума на пари. Важното прашање, се разбира, е како да се спасиш ако имаш многу трошоци и помалку неограничен приход.

Ние ќе ви понудиме неколку опции, кои ќе ви овозможат да заштедите пари за саканиот летен одмор.

Првиот совет е да го преструктурирате вашиот буџет и да ги преиспитате вашите приоритети. Ова ги вклучува не само обврските што ги имате секој месец, туку и односот со банкарските институции. Ако имате многу кредитни картички, а вие имате само една или две од нив, подобро оставете го остатокот.

Запознајте некои трикови кои можат да ви помогнат да заштедите пари во текот на следните неколку месеци.

Погледнете ги нашите предлози и изберете неколку за да видите дали можете да ги контролирате вашите финансии и буџет со поставување на вашите цели.

Еве начини на кои можете да заштедите пари:

  • Магазин за време на сезонски попусти - сигурно ќе најдете голем дел од одлични зделки во големите малопродажни места благодарение на сезонските промоции. Тоа е само време за да ги добиете чевлите и облеката што ви треба додека штедите пари.
  • Претплатете се на билтенот од омилените онлајн продавници - затоа веднаш земете ги промоциите и можете да ги искористите ниските цени пред да истечат промоциите.
  • Разгледајте евтини авиокомпании за евтини билети - ако планирате да отидете на подалечна дестинација во текот на летото, тогаш е време да резервирате билети ако сакате да ги добиете по поволни цени. Значи, додека ја разгледувате на интернет, проверете за ниски цени за летови - верувајтени, ќе заштедите големи суми пари.
  • Исклучете го телевизорот и другите апарати што не ги користите - ова е едно од правилата што сите ги забораваат - заштеда на енергија. Ако навистина сакате да заштедите пари, само прилагодете ја вашата потрошувачка на електрична енергија - светилки, телевизори, полначи, компјутери. Сите овие апарати може да се користат многу поретко, по потреба.
  • Стоп за собирање и започнување со продажба - не можете да најдете непотребни предмети во вашиот дом, или стара и несакана облека за која се прашувате каде да одите. Ова е идеална можност да организирате продажба - ќе бидете лишени од работите што не Ви се потребни, а во исто време некој ќе ви даде пари за тоа.
  • Направете своја листа за шопинг и следете ја.
  • Поканете пријатели дома, наместо да излезете - можете да играте карти, да гледате филмови дома, да играте разни игри - има многу забава во домот. Се разбира, овој совет се однесува само на некои случаи, но сепак е добра опција и ефикасна за заштеда на малку пари.
  • Секогаш споредувајте ги цените - без оглед дали купувате во продавница или пребарувате преку интернет платформи - секогаш споредувајте ги цените на производите пред да одлучите за купување.
  • Избегнувајте секогаш да јадете надвор, подготвувате храна дома - тука е исклучително корисен совет кој веднаш ќе забележи огромна промена во вашиот буџет. Ако не верувате, само пробајте тест период од 1 месец и видете колку пари ќе заштедите додека го следите ова правило.
Од: | 26-04-2018 | Категорија: Забава

Овој сајт користи колачиња (cookies), за да ги подобри услугите.Разбери повеќе

Сфатив
best live chat